شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:03 منتشر شده در مورخ: 1401/04/12 شناسه خبر: 1880383
پرداختی هایی که عیان نیست؛

قطار شفافیت حقوق و مزایا به شهرداری‌ها می‌رسد؟

قطار شفافیت حقوق و مزایا به شهرداری‌ها می‌رسد؟
برخی شهرداری های کشور از سال گذشته به صورت داوطلبانه با انتشار عمومی میزان دریافتی پرسنل خود برای تحقق اصل شفافیت گام برداشته اند اما در عین حال مدتی است بخش دسترسی به احکام حقوقی مدیران که پیشتر در سامانه «عیان» شفافیت شهرداری اراک فعال بود، حذف شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ بی‌گمان، یکی از اصلی‌ترین منابع تامین امور مالی در شهرهای پیشرفته دنیا، مشارکت شهروندان در بهبود و بهسازی فضای زیست شهری است. این مهم زمانی محقق می‌شود که در نحوه هزینه و مخارج شهرداری برای عموم شفافیت وجود داشته باشد. 

از آنجا که شهروندان در تصمیمات اتخاذ شده برای شهر ذی‌نفع هستند، بنابراین حق آنهاست تا از میزان هزینه‌هایی که صرف شهر می‌شود و نیز میزان درآمدهای شهر مطلع باشند.

در عین حال اما یکی از بخش های هزینه ای سنگین در حوزه مدیریت شهری همواره بخش حقوق و دستمزد است، نقطه ی تاریکی علاوه بر دستگاه های دولتی در نهادهای عمومی غیردولتی همچون شهرداری ها نیز سال هاست وجود دارد و زمینه بسیاری از مفاسد به ویژه حقوق های نجومی را فراهم آورده است که با این حال متأسفانه در طول سالیان گذشته شهرداری های در بحث شفافیت مالی یکی از غیرشفاف ترین نهاد ها بوده اند.

با این حال شهرداری کرمان هفدهم بهمن ماه جاری در اقدامی داوطلبانه حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه شفافیت در معرض دید عموم مردم قرار داد و استدلال هم این بود که چون شهرداری به عنوان دستگاهی که سهم عمده اعتبارات خود را به طور مستقیم از عوارض مردمی دریافت می کند لذا شفافیت مالی و هزینه کردها کمترین حق و مطالبه مردم است.

در این راستا اطلاعات منتشرشده، شامل نام و نام خانوادگی، نوع قرارداد استخدامی، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، تعداد اعضای خانواده، به‌همراه مبلغ فیش حقوقی، ساعات اضافه‌کاری ماهانه و درنهایت مبلغ خالص دریافتی هر کارمند پس از کسر کسورات قانونی در دی‌ماه ۱۴۰۰ در سایت شفافیت شهرداری کرمان بارگذاری شد و این کار تاکنون بصورت مستمر ادامه یافته است و در حال دریافتی اردیبهشت ماه پرسنل شهرداری کرمان نیز در این سامانه قابل رویت است.

شهردار سبزوار نیز سال گذشته اعلام کرد دیگر هیچ موضوعی در شهرداری پنهان نیست و مردم از همه امور مطلع خواهند شد و در سامانه منابع جامع انسانی اطلاعات شخصی، چگونگی جذب اشخاص و اینکه فرد کجا مشغول به کار  است ثبت می شود و فیش حقوقی افراد نیز در سایت قرار خواهد گرفت که این وعده نیز در اسفندماه سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد.

با این وجود اما مدتی است سامانه شفافیت شهرداری کلانشهر اراک با نام «عیان» در بخش اطلاعات مدیران قسمت دسترسی به آخرین احکام حقوقی مدیران شهرداری که پیشتر از سال ۹۸ فعال بود به نوعی غیرفعال شده در حالی که تا چندی قبل حکم حقوقی پایه مدیران شهری (البته بدون مزایای همچون اضافه کاری، تعطیل کاری و ... که رقم بسیار قابل توجهی است) در این بخش در دسترس عموم قرار داشت ولی تاکنون اطلاعات این بخش بروز رسانی نشده است.

اما شهردار اراک ۲۵ اسفندماه سال گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگار دیارآفتاب در رابطه با اقدامات انجام‌شده در خصوص تحقق شعار شفافیت در حوزه مدیریت شهری اراک گفت: شفافیت یعنی همه‌چیز در دید عموم قرار بگیرد و مردم همه‌چیز را بدانند و به این مهم اعتقادداریم و آن را با جدیت دنبال می‌کنیم.

علیرضا کریمی افزود: زیرساخت سامانه عیان در شهرداری اراک وجود داشته اما اطلاعات آن بروز نیست هر چند جزییات مربوط به بودجه و قراردادهای شهرداری در این سامانه منتشرشده اما لیست حقوق و دستمزد شهرداری به دلیل برخی مشکلات به روز نشده است.

وی اظهار کرد: با رفع مشکلات سامانه شفافیت شهرداری در سال ۱۴۰۱ فیش حقوقی کلیه پرسنل شهرداری اراک را در سامانه عیان منتشر خواهیم کرد و این مطالبه رسانه ها ‌و مردم درست است.

شفافیت حقوق و دستمزد کارکنان شهرداری اراک مطالبه شوراست

پیمان عین القضاتی عضو شورای شهر اراک نیز چندی قبل در پاسخ به سؤالی در خصوص موضوع شفافیت در پرداختی‌های شهرداری به دیارآفتاب گفت: با شفافیت و انتشار حقوق شهردار و کارکنان شهرداری موافق هستیم و منتظریم تا شهرداری این اقدام را رقم بزند و اگر شهرداری تعلل داشته باشد حتماً مطالبه شورا خواهد بود چون نباید چیز پنهانی از مردم وجود داشته باشد.

با این وجود با توجه به گذشت بیش از سه ماه از سال ۱۴۰۱ همچنان شفافیت عمومی در حوزه پرداخت حقوق و مزایای شهرداری اراک تحقق پیدا نکرده و کماکان اطلاعاتی از میزان دریافتی مدیران و پرسنل شهرداری در دست نیست.

بدعت پرداختی های نامتعارف در شهرداری ها

نبود شفافیت در دوره های مختلف و عدم اعمال نظارت‌های قوی از سوی نهاد بالادستی شهرداری ها، سبب شده تا به‌جای توجه به کیفیت و نتیجه‌بخشی وظایف تعیین شده، به گذران امور سالانه و ارجحیت منافع فردی بر منافع عموم تمرکز شود و نهایتا چالش‌های شهرداری ها به‌جای حل‌وفصل شدن، از یک سال به سال بعد و یا از دوره ای به دوره بعد منتقل شود. از همین‌رو در اکثر شهرها یکی از مهم‌ترین وعده‌های مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری در دوره جدید تحقق شهرداری شیشه‌ای که به همان معنای ایجاد شفافیت در عملکردها و رویه‌هاست بود.

یکی از موارد غیرشفاف در شهرداری ها که بار مالی سنگینی را به شهرداری و در نتیجه به شهروندان تحمیل می کند رویه نامتعارف و ناعادلانه پرداخت حق اضافه کاری به پرسنل شهرداری آن هم به صورت اسمی و نه بر مبنای انجام کار است و گویا دریافت «اضافه کار» در این سازمان همچون برخی از محیط‌های کاری خصوصا دولتی و خصولتی، به امری بدیهی تبدیل شده است؛ در واقع هر کارمند، تصور می‌کند ماهیانه حتما باید ساعت‌هایی حق‌الزحمه در قالب اضافه کاری به او تعلق گیرد بدون اینکه او اضافه‌کاری انجام داده باشد! 

در همین راستا بررسی اطلاعات موجود در سامانه شفافیت برخی شهرها نشان می دهد یکی از مواردی که همچنان از شفافیت لازم برخوردار نیست و به یک بدعت بدل شده پرداختی های نامتعارف در قالب بندهای اضافه کاری است.

در عین حال پیروی نکردن رویه حقوق و دستمزد پرسنل شهرداری ها از یک نظام هماهنگ پرداختی عدم انضباط مالی را رقم زده و در شرایطی که مسائل متعددی در حوزه مدیریت شهری نیازمند اعتبارات مالی است ساختار پرداخت حقوق در شهرداری ها که عموما به دریافتی بیشتر مدیران می انجامد دارای توجیه نیست.

با این حال بیشترین هزینه در شهرداری اراک یعنی چیزی در حدود ۶۰ درصد بودجه سالانه (حدود ۶۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰) نیز صرف هزینه حقوق و دستمزد شد اما نکته مبهم و تاریک در این بین چارت سازمانی شهرداری و وضعیت نیروی انسانی این مجموعه است تا جایی که برخی از تورم نیرو در برخی بخش ها و برخی از کمبود نیرو گلایه می کنند!

 استخدام بی ضابطه و بدون صلاحیت شغلی از آفت های بزرگ شهرداری هاست که حالا در طول سالیان به یک روال مرسوم تبدیل شده، شهرداری ها که در زمره سازمان های غیردولتی و غیرانتفاعی دسته بندی می شوند در دهه های اخیر به میدانی برای رقابت های سیاسی و تقسیم غنائم بعد از روی کار آمدن مدیران جدید در هر دوره بدل شده اند و  این روند و مکانیسم جذب و استخدام پر ابهام جوانان شایسته را بر اساس عدالت اجتماعی و قانون اساسی از حق خود محروم کرده است که شهرداری اراک نیز در طول سال های اخیر از این قاعده مستثنی نبوده است.

علی ایحال موضوع شفافیت از جمله شعارهایی است که هموراه در حوزه مدیریت شهری مطرح است و در دوره فعلی نیز شهردار جدید اراک که چندماهی است سکان مدیریت شهری این کلانشهر را در دست گرفته بر پیشگیری نظام مند از رانت و فساد، شفافیت کامل و انضباط مالی تأکید کرده است حال انتظار آن است شهرداری اراک در مقام عمل نسبت به شفاف سازی اقدامات صورت گرفته در این راستا اقدام کند.

به نظر می رسد قانونگذار و نهادهای نظارتی نیز باید ضمن ایجاد فیلترهای قانونی در راستای عملیاتی کردن سامانه شفافیت در شهرداری ها  به صورت ویژه گام مؤثر بردارند چرا که یکی از مزیت‌های ایجاد شفافیت جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی و نامتعارف به افراد است، زیرا همه چیز شفاف است و اگر چنین حقوق‌هایی نیز پرداخت شود، دستگاه مربوطه، علاوه بر پاسخ‌گویی به نهادهای نظارتی باید به افکار عمومی نیز پاسخ‌گو باشد.

انتهای پیام/
https://support.dana.ir/1880383
ارسال نظر
نظرات