شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 20:15 منتشر شده در مورخ: 1401/02/22 شناسه خبر: 1838369
رئیس سازمان صمت کردستان:

مردم نگران کمبود کالاهای اساسی نباشند/ شهروندان آرامش خود را حفظ کرده و از خریدهای بیش از نیاز خودداری کنند

مردم نگران کمبود کالاهای اساسی نباشند/ شهروندان آرامش خود را حفظ کرده و از خریدهای بیش از نیاز خودداری کنند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: از مردم عزیز استان خواهشمندیم که از هر گونه هرج و مرج جلوگیری کنند چرا که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به صورت فراوان در سطح انبار های خصوصی و مراکز دولتی ذخیره سازی شده و هیچ کمبودی در زمینه ی کالا های اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد و در این مورد آرامش خود را حفظ و از احتکار خانگی کالاهای اساسی خودداری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خلیقی رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کردستان  در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: دولت مردمی در آستانه مردم سازی یارانه ها و توزیع عادلانه آن در بین مردم است چرا که در چند سال اخیر وابستگی ارز ترجیحی بیشتر شد و این موضوع باعث گردید تعداد تجاری کشوری کاهش یابد و نه تنها یارانه به جیب مصرف کنندگان نرود بلکه  تعدادی از وارد کنندگان بخش زیادی از یارانه ها  را به شکل قاچاق و یا صادرات از مرز کشور خارج کنند.

وی گفت: در سال گذشته شاهد ٣١درصدی افزایش وزنی واردات به کشور بودیم و این در حالی است که مصرف مردم کمتر از این افزایش بوده است.
 
خلیقی با اشاره به نا آرامی های اخیر در اورآسیا افزود: در این برهه زمانی افزایش چشمگیر قیمت ها در سطح جهانی را شاهد بودیم که در این راستا دولت مردمی تصمیم به طرح مردم سازی یارانه ها و واریز یارانه به دهک های مختلف جامعه نمود.
 
وی با اشاره به دلایل اجرایی این طرح و اتفاقات بعد از آن اظهار داشت: بعد از تصمیمات ستاد تنظیم بازار کشور ٣ موضوع توجیه افکار عمومی, بحث قیمت گذاری کالاها و کنترل نظارت بر سطح بازار مد نظر قرار گرفت تا در آن و با اجرای این طرح به عدالت اجتماعی  در بین مردم رسید .
 
خلیقی گفت: دولت ٣ دسته قیمت کالای اساسی را در نظر گرفته است که دسته اول کالاهای است که مستقیما از نهاد های دامی,روغن خام وارداتی متاثر هستند و دسته دوم محصولاتی که از دسته اول متاثر و قیمت گذاری میشوند و دسته سوم کالا های هستند که بستگی به قیمت جهانی دارند که این سه دسته کالا توسط مجموع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان صمت و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده قیمت گذاری و ابلاغ می گردد تا در ادامه توسط سازمان ستاد تنظیم بازار کشور این موضوع در استان ها نهادینه شود.
 
رئیس سازمان صمت در ادامه به برنامه های سازمان صمت برای جلوگیری از نظارت و کنترل بازار و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ها اشاره و بیان داشت:  دولت در قالب کمیته اقدام مشترک نظارتی, شامل سازمان صمت ,سازمان جهاد کشاورزی و همچنین تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف نسبت به اجرای بعد نظارتی و نظارت عالی بر سطح بازار و انبار ها و شرکت های پخش در قالب گشت های مشترک نسبت به نظارت و بازرسی در سطح شهر نظارت های لازم را به صورت ٢٤ساعته انجام خواهند داد.
 
خلیقی خاطر نشان کرد: از مردم عزیز استان خواهشمندیم که از هر گونه هرج و مرج جلوگیری کنند چرا که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به صورت فراوان در سطح انبار های خصوصی و مراکز دولتی ذخیره سازی شده و هیچ کمبودی در زمینه ی کالا های اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد و در این مورد آرامش خود را حفظ و از احتکار خانگی کالاهای اساسی خودداری کنند.
 
خلیقی افزود: ۲ ماه یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوارها واریز شده و در آینده کالا برگ الکترونیکی جایگزین یارانه نقدی خواهد شد.
 
وی در ادامه با تاکید بر همکاری جامعه بزرگ اصناف و بازار و بخش خصوصی در این باره بیان داشت: همه باهم  در اجرای این جراحی بزرگ اقتصادی باید  دولت مردمی را یاری کنیم تا به هدف والای این طرح دست یابیم.
 
خلیقی در پایان از مردم خواست تا هر گونه موارد گران فروشی را به سامانه ١٢٤ یا ١٣٥ اطلاع رسانی کنند تا سریعا توسط سازمان مربوطه رسیدگی شود.
انتهای پیام/
https://support.dana.ir/1838369
ارسال نظر
نظرات