شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:29 منتشر شده در مورخ: 1399/12/03 شناسه خبر: 1710129
دانا بررسی کرد؛

دلار جهانگیری تا پایان دولت تدبیر و امید می‌ماند؟/ مجلس در مورد ماندن یا نماندن ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم می‌گیرد

دلار جهانگیری تا پایان دولت تدبیر و امید می‌ماند؟/ مجلس در مورد ماندن یا نماندن ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم می‌گیرد
دولت خواستار ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان عمر خود شده و مجلس قرار است در جلسه علنی فردا این موضوع را بررسی کند؛ هر چند کمیسیون تلفیق بودجه با درخواست پاستور موافقت کرد؛ اما این موضوع محل بحث مخالفان و موافقان قرار داد و اینکه آیا می‌تواند مانع رشد قیمت‌ها شود یا نه.
به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نمایندگان مجلس یازدهم امروز در حالی بررسی آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید را آغاز کردند که ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) معرف به ارز جهانگیری براساس درخواست دولت و موافقت کمیسیون تلفیق مجلس حداقل در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ ماندگار خواهد بود.
 
براساس این گزارش، از فروردین ماه سال ۹۷ که اسحاق جهانگیری از ارز ۴۲۰۰ تومانی رونمایی کرد تا امروز نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار ارز با این نرخ برای تامین کالاهای اساسی و... اختصاص یافته، کارشناسان آن را محل نقد خود قرار دادند.
 
 
۹.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کی رسید؟
 
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری ۹.۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی دارو و تجهیزات پزشکی تأمین شده است.
 
این در حالی است که قیمت‌ کالاهای اساسی در سال جاری رشد شدیدی داشت؛ به طوری که کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت قرمز، شکر و مرغ در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته بین ۳۱ تا ۱۲۹ درصد افزایش قیمت داشتند.
 
نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن ماه هم به ٤٨,٢ درصد رسیده؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٨.٢ درصد بیشتر از بهمن سال گذشته برای خرید یک کالاها هزینه  پرداخت کرده‌اند.
 
نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه هم در مقایسه با ماه قبل ٢ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۶.۹ واحد درصدی به ٦٦.٨ درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش ٠.٢ واحد درصدی به ٣٩.٧ درصد رسیده است.
 
 
 
دولت خواستار ماندگاری ارز جهانگیری
 
دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که در آذر ماه به مجلس تقدیم کرد؛ بندی را در لایحه پیشنهاد داد که براساس آن و در صورت تصویب مجلس، ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می‌شد و نرخ ارز در سامانه معاملات ارزی بین نرخ ۴۲۰۰ تومانی و نرخ نیمایی تعیین محاسبه می‌شود.
 
در جز ۴ بند ب تبصره یک لایحه بودجه آمده بود، در صورت تغییر نرخ ترجیحی ارز مورد استفاده در این قانون به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ETS (نرخ سامانه معاملات بین بانکی که مابین نرخ ارز ترجیحی و نیمایی است)، به دولت اجازه داده می شود و منابع حاصل از آن از صرف تامین معیشت و سلامت مردم ‌شود.
 
اتفاقاً این پیشنهاد به تصویب اعضای کمیسیون تلفیق رسید و از نرخ ۱۷ و ۵۰۰ تومان سخن گفته شد؛ همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد از این محل یارانه‌های نقدی دو برابر شود؛ اما نماییدگان در صحن مجلس کلیات لایحه بودجه را رد کردند و این لایحه برای اصلاح به پاستور برگشت.
 
دولت در اصلاحیه بودجه دوباره ارز ۴۲۰۰ تومانی را گنجاند و از مجلس خواست با آن موافقت کند. تصمیم دولت و کمیسیون تلفیق بر آن شد که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی در ۶ ماه نخست سال آینده ماندگار شود که احتمالا در حین بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس (فردا) این موضوع تصویب خواهد شد.
 
براساس تبصره ۲ اصلاحیه لایحه بودجه به دولت اجازه داده می‌شود در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ و بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین المللی کشور نسبت به تغییر تمام یا بخشی از نرخ ارز ترجیحی کالاهای اساسی به نرخ ETS اقدام کند.
 
 
 
تصمیم دولت برای ماندگاری ارز ترجیحی تا شهریور ۱۴۰۰
 
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حین دفاع از اصلاحیه لایحه بودجه گفت: تصمیم دولت بر این شده که در ۶ ماهه اول سال ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای کنترل تورم حفظ شود تا فرصتی برای آماده کردن بسترها برای افزایش قیمت ارز فراهم شود و از افزایش قیمت‌ در بازار جلوگیری کنیم.
 
 
کمیسیون تلفیق درخواست دولت را تصویب کرد
 
رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس پس از برگزاری جلسه این کمیسیون در روز چهارشنبه گذشته، گفت: با توجه به اصرار و درخواست های مکرر دولت درخصوص تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی ارزِ تخصیصی برای کالاهای اساسی، مصوب شد ۸ میلیارد دلار برای بخش سلامت و تامین کالاهای اساسی در سال آینده با همین نرخ اختصاص یابد، اما یک کمیته برای نظارت بر روند هزینه کرد این ارز تشکیل خواهد شد.
 
براساس گفته‌های وی، اگر میزان ارز تخصیصی به کالاهای اساسی و دارو با نرخ روز ارز محاسبه شود، منابع مالی برای کنترل قیمت کالاهایی مانند روغن، مرغ، تخم مرغ، گوشت و دارو در اختیار دولت قرار می گیرد تا نرخ کالاها را در سال آینده نسبت به امسال ثابت نگاه دارد و شاهد افزایش قیمت این کالاها نباشیم.
 
زارع  همچنین گفت: دولت نرخ ارز را در لایحه اصلاحی بودجه به نرخ ETS محاسبه کرده بود، اما براساس مصوبه تلفیق، ما به دولت اجازه دادیم که حداکثر تا ۲ درصد زیر نرخ ETS محاسبه کند تا بتواند به این طریق، بازار ارز را در کشور کنترل کند.
 
 
کمیته‌ای برای رصد ارز ۴۲۰۰ تومانی
 
براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ کمیته ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصاد و دارایی، صمت و کشاورزی بر نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و دارو نظارت داشته و گزارش آن را به صورت مرتب به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه خواهد کرد تا مجلس از بر تخصیص ان نظارت داشته باشد تا از تورم و افزایش قیمت جلوگیری شود.
 
 
 
دولت به حرفش پایبند باشد
 
احمد امیرآبادی فراهانی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه پیش از این دولت مدعی بود اگر ارز ترجیحی حذف شود، کالاهای اساسی گران خواهد شد، گفت: مجلس در تعامل با دولت تصمیم گرفت فعلا این ارز حذف نشود اما در مقابل دولت هم باید به حرف خود یعنی اینکه کالاهای اساسی در ۱۴۰۰ گران نمی شود پایبند باشد و مجلس قطعا این مسئله را پیگیری خواهد کرد.
 
دولت تاکید دارد حذف یکباره ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی می تواند منجر به افزایش قیمت این کالاها در بازار و فشار بر مردم شود؛ اما تاکید مجلس این است که دولت باید به حرف خود پایبند باشد و در سال ۱۴۰۰ نباید شاهد افزایش قیمت کالاها باشیم.
 
 
تعیین تکلیف ارز جهانگیری در جلسه فردای مجلس
 
براساس این گزارش ظاهرا ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ و پایان دولت دوازدهم وجود خواهد داشت؛ به طوری که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: دولت دو اقدام را برای کنترل قیمت‌ها در دستور کار قرار داده؛ نخست حداقل تا ۶ ماه آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی برقرار باشد و اقدام دوم اینکه رئیس جمهوری وزرای صمت و کشاورزی را مکلف کردند تا کنترل لازم روی این اقلام صورت بگیرد و قیمت نهایی که مردم پرداخت می‌کنند، متناسب با قیمت نهاده‌های تولید باشد.
 
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس امروز در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بیان کرد: از آنجا که ردیف ۴ بند ب تبصره یک ماده واحده لایحه بودجه به موضوع تبدیل ارز ۴۲۰۰ به ETS اشاره دارد و تعداد پیشنهادات زیادی از سوی نمایندگان در رابطه با این ردیف مطرح شده و عده‌ای فرصت خواستند تا فردا نیز پیشنهادات خود را طرح کنند، تا فردا مراعا گذاشته شده و در جلسه فردا صبح به آن رسیدگی خواهد شد.
 
به گزارش دانا؛ همان طور که در این گزارش اشاره شد ارز ۴۲۰۰ تومانی نتوانست مانع کوچک شدن سفر مردم شود و برخی از این محل که به آن دسترسی داشتند سودهای آنچنانی به جیب زدند و دولت هم پاسخگو نیست. 
 
حذف و یا عدم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی محل بحث کارشناسان و صحابنظران و تصمیم گیران قرار دارد؛ گروهی معتقدند به دلیل نبود ساختار نظارتی اختصاص ارز ترجیحی عملا باعث ایجاد فساد و رانت برای برخی شده و مردم قیمت نهایی کالاها را با نرخ ارز آزاد می‌پردازند و این ارز در کنترل قیمت‌ها اثری نداشته است.
 
اما گروه مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و می‌گویند حذف آن باعث فشار به گروه های هدف خواهد شد‌ و یک باره افزایش نرخ آن سبب افزایش بیشتر قیمت کالاهای و رشد نرخ تورم خواهد شد و مردم نباید تاوان عدم نظارت دولت بر پرداخت کنند.
 
انتهای پیام/

 

https://support.dana.ir/1710129
ارسال نظر
نظرات