printlogo


کد خبر: 1856235تاریخ: 1401/03/25 12:49
ایران برنامه ای برای خروج از «ان پی تی» ندارد/ رفتارهای غیرفنی گروسی در اقدامات داوطلبانه ایران تاثیرگذار است
قادری در گفت‌وگو با دانا:
ایران برنامه ای برای خروج از «ان پی تی» ندارد/ رفتارهای غیرفنی گروسی در اقدامات داوطلبانه ایران تاثیرگذار است
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: طبق اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی اتکا به اسناد ادعایی که از مسیر حقوقی درست از سوی بازرسان آژانس ارائه نشده باشد قابل اتکا نیست و آژانس تحت فشار لابی صهیونیستی در حال فضا سازی علیه ایران است.

«محمد قادری»، کارشناسی مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به ضرب العجل 3 تا 4 هفته ای تعیین شده از سوی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ایران گفت: اساسا از ابتدای فرآیند جدید مذاکرات که از آبان ماه 1400 آغاز شد و دولت سیزدهم با هدف رفع تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران وارد این عرصه شد، به دلیل اینکه طرف غربی قصد نداشت فرآیند منطقی و اصولی مذاکره را پیش برد، دائم تلاش می کرد فضای مذاکرات را به بیرون از اتاق مذاکره کشانده تا با ابزارهای مختلف بر جمهوری اسلامی ایران  فشار آورده و ایران را متهم کند که اهل مذاکره نیست.

وی با اشاره به اینکه یکی از این ابزارهای فشار تعیین ضرب العجل بود تصریح کرد: بالغ بر 6 یا 7 نوبت ضرب العجل های یک هفته ای، دوهفته ای و یک ماهه مطرح شد اما این ضرب العجل ها به زعم غرب برای فشار به ایران بود و عملا آورده ای نداشت.

قادری با اشاره به ضرب العجل تازه غرب برای ایران گفت: این زمان 3 تا 4 هفته ای هم مانند ضرب العجل های قبلی است و دلیل آن چیزی فراتر از این نیست که غرب نگران است که با وجود تمام فشارهاجمهوری اسلامی ایران از فرآیند مذاکرات عقب نشینی نکرده است بلکه پیگیر مذاکره است و اساسا ایران بود که ازابتدا با دو برنامه مشخص درباره رفع تحریم ها و موضوع فعالیت های هسته ای به طور کاملا شفاف وارد اتاق مذاکرات شد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه فراموش نکنیم که آمریکا از برجام خارج شده و نباید در جایگاه طلبکار بنشیند تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان اقدامات خود را ذیل بندهای 26 و 36 برجام انجام می دهد و همچنان داخل چارچوب برجام عمل می کند؛ به اذعان گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون نقض برجام نداشته است.

وی با اشاره به اینکه مناسبات میان ایران و آژانس مقوله ای است که بحث آن الزاما در چارچوب برجام نیست تاکید کرد: موضوعی که رافائل گروسی بر روی آن تاکید دارد موضوعی است که براساس اسناد جاسوسی شده و ادعایی شده رژیم صهیونستی است که خودش عضو ان پی تی نیست و دشمن شماره یک جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

قادری با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی اعتراف صریح بر خرابکاری در خاک ایران و ترور دانشمندان کشورمان دارد ادامه داد: آژانس براساس ادعاهای رژیم صهیونیستی این سه مکان را مطرح کرده است، طبق اساسنامه آژانس اساسا اتکا به اسناد ادعایی این چنینی که از مسیر حقوقی درست از سوی بازرسان آژانس ارائه نشده باشد قابل اتکا نیست و آژانس تحت فشار لابی صهیونیستی در حال فضا سازی علیه ایران است.

این کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به اینکه در سال 2015 درباره این پرونده ها تعیین تکلیف شده است و موضوعات مربوط به این پرونده کاملا شفاف شده است گفت: اینکه دوباره بازسازی این موضوعات در فضای رسانه ای غرب مطرح می شود نشان از آن است که عدم تصمیم سیاسی درست از سوی دولت بایدن موجب شده که فضا را اینگونه برای تشنج سازی های جدید هدایت کنند.

وی با بیان اینکه غرب به دنبال این است که ناتوانی خود درباره حصول توافق را به گردن ایران بیندازد تاکید کرد: به دنبال آن هستند که در صورت توافق احتمالی با افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران، امتیاز بیشتری را از مذاکره کنندگان ایرانی دریافت کنند.

قادری با اشاره به اینکه دولت بایدن تحت فشار ترامپیست ها و تندروهای آمریکا اساسا هیچ اراده ای ندارد خاطرنشان کرد: بدون شک پس از پایان ضرب العجل تعیین شده هم نباید منتظر اتفاق جدیدی بود، به طوری که گروسی نیز ادبیات خود را نرم کرده چرا که متوجه شده است با مواضع غیر فنی خود حیثیت آژانس را لکه دار کرده است.

وی در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان برنامه ای برای خروج از ان پی تی ندارد و همچنان قصد همکاری با آژانس را دارد اما مواضع رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در مناسبات فراپادمانی و اقدامات داوطلبانه ایران اثر مستقیم خواهد داشت.

 

انتهای پیام/ک 


لینک مطلب: https://support.dana.ir/News/1856235.html